Na czym polega regeneracja siłowników hydraulicznych?

siłownik

Na czym polega regeneracja siłowników hydraulicznych?

Siłowniki to urządzenia zamieniające energię roboczą na mechaniczną. Wśród nich wyróżniamy pneumatyczne, elektryczne oraz hydrauliczne, przy czym to te ostatnie są używanymi najczęściej. Oczywiście jak każde urządzenie mogą one ulegać awarii, wówczas przydatna jest ich regeneracja. Jak wygląda ona w praktyce?

Czym charakteryzują się siłowniki hydrauliczne?

Siłowniki hydrauliczne to podzespoły niezbędne do prawidłowego działania maszyn takich jak dźwigi, koparki, czy wywrotki. Jak wskazuje sama nazwa, ich działanie umożliwia ciecz – jeśli jej ciśnienie wzrasta, w ruch wprawiany jest tłok przesuwający tłoczysko i rozpoczynający pracę siłownika. Cieczą tą jest najczęściej olej, choć można używać do tego celu również wody.

Jakim awariom mogą ulegać siłowniki hydrauliczne?

Ze względu na nieskomplikowaną budowę, zakres problemów, które mogą wystąpić jest ograniczony. Najczęściej są to mechaniczne uszkodzenia, zbyt małe albo zbyt wysokie ciśnienie cieczy w układzie oraz jej zanieczyszczenie, zużycie tłoczyska, a także nazbyt duże obciążenie siłownika. Problemy te będą powodować zatarcie roboczych elementów, dlatego konieczna jest jak najszybsza regeneracja siłownika hydraulicznego.

Jak wygląda regeneracja siłownika hydraulicznego?

Poszczególne etapy regeneracji to:

  • zdemontowanie siłownika i rozłożenie go na poszczególne część,
  • zdiagnozowanie jak zużyte są poszczególne elementy,
  • zweryfikowanie uszkodzeń,
  • wymiana części oraz przeprowadzenie czynności takich jak szlifowanie oraz chromowanie.

Które podzespoły najczęściej podlegają wymianie?

Proces regeneracji siłownika hydraulicznego nie może obyć się bez wymiany zużytych części. Najczęściej są to łożyska oraz tłoczyska, a także rury cylindra i uszczelnienia. Te ostatnie są szczególnie istotne, bowiem nieprawidłowo przylegające uszczelki będą przyczyniać się do wycieków, co zmusi do wszczęcia kolejnej akcji naprawczej.

Choć budowa siłownika hydraulicznego nie jest skomplikowana, to sam proces jego regeneracji wymaga dużej wiedzy i precyzji po to, aby problem rzeczywiście został wyeliminowany.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.