Cięcie wodą – charakterystyka i zastosowanie

Cięcie wodą

Cięcie wodą – charakterystyka i zastosowanie

Cięcie woda staje się bardzo popularną metodą technologiczna przy niektórych materiałach. Metoda ta wykorzystuje bardzo wysokie ciśnienie wody do przecięcia konkretnej rzeczy. Jeśli prace przeprowadzone mają zostać na bardzo grubych materiałach to do stosowanej wody dodaje się dodatkowo odpowiedni środek ścierny. Najpopularniejszym jest garnet. W ten sposób zyskujemy możliwość przecinania nawet stali, której grubość sięga 200 mm. Waterjet to powszechnie stosowana nazwa dla techniki cięcia wodą. Na większą skalę jej wdrażanie rozpoczęło się w latach ‘80 XX wieku.

Co wyróżnia tę metodę?

Technika cięcia woda wyróżnia się licznymi zaletami. Pośród nich wymienić trzeba przede wszystkim fakt, że czasie pracy wykorzystywana jest stosunkowo niska temperatura, która wynosi około 40 stopni Celsjusza. Jest to jednocześnie metoda niezwykle dokładna -krawędzie są perfekcyjnie gładkie, a przy tym uniwersalna, gdyż daje możliwość przecinania bardzo cienkich folii, jak również materiałów, których grubość przekracza 200 mm.

Cięcie wodą jest chętnie wykorzystywane w różnych branżach również dlatego, że nie doprowadza do zniszczeń, odkształceń i zmian w ciętym materiale – nie ma tu bowiem wysokiej temperatury czy silnych nacisków mechanicznych. Ciąć można bardzo różne materiały: drewno, folie, stal, szkło, tekstylia,kompozyty, tworzywa sztuczne, gumę, teksturę, papier, ceramikę czy aluminiowe blachy.

Zastosowanie cięcia wodą

Szerokie możliwości wykorzystania, uniwersalność, przyjazność dla środowiska i niskie straty materiałowe sprawiają, że cięcie wodą jest jedną z popularniejszych metod, która znajduje bardzo powszechne zastosowanie w wystroju wnętrz, przemyśle maszynowym, przemyśle szklarskim czy kamieniarstwie. Z pewnością godna uwagi jest niewielka ilość odpadów, jak również fakt, że do środowiska nie są emitowane przy jej zastosowaniu żadne szkodliwe substancje. Metoda ta daje ogromne możliwości w związku z czym nieustannie jest unowocześniana i rozszerzana, więc z pewnością można z niej z powodzeniem skorzystać przy najróżniejszych materiałach i projektach. Jeśli zastanawiamy się czy sprawdzi się w naszym przypadku warto skontaktować się w tej sprawie ze specjalistyczną firma i zadać wszelkie trapiące nas pytania i rozwiać wątpliwości.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.