Jakie rodzaje przewodów hydraulicznych wyróżniamy?

przewody hydrauliczne

Jakie rodzaje przewodów hydraulicznych wyróżniamy?

Przewody hydrauliczne wykorzystywane są w wielu branżach. Najczęściej spotyka się je w transporcie, przemyśle budowlanym i motoryzacyjnym. Służą do przetłaczania olejów oraz substancji pochodnych, które zasilają urządzenia, maszyny i inne układy hydrauliczne. Węże hydrauliczne separują od niepożądanych wibracji i naprężeń wywoływanych przez elementy podczas pracy, a także dają możliwość wykonywania ustalonych ruchów przez urządzenia i maszyny. Jakie wyróżnia się rodzaje przewodów hydraulicznych?

Budowa i dobór przewodów hydraulicznych

Przewód hydrauliczny może być wykonany z tworzywa sztucznego, nierdzewki i gumy. Typ powłoki jest uzależniony od zastosowania przewodu. Przewody hydrauliczne mają też różne oploty. Najczęściej spotykane na rynku to tekstylny, pleciony, spiralny oraz  stalowy. Przy wyborze stalowego należy zwrócić szczególną uwagę na liczbę zbrojeń drutu stalowego, gdyż mają one bezpośrednie przełożenie na elastyczność węża, jego odporność mechaniczną, a także dopuszczalne zakresy ciśnień. Tylko sprawne węże hydrauliczne gwarantują prawidłową realizację funkcji układu hydraulicznego. Z tego powodu warto zwrócić szczególną uwagę na ich prawidłowe dobranie i trzeba mieć koniecznie wzgląd na takie parametry jak temperatura i wartość ciśnienia.

Rodzaje przewodów hydraulicznych

Węże hydrauliczne służą do przesyłu medium roboczego. Przewody przeznaczone są do przenoszenia siły dla wszelkiego typu maszyn i urządzeń. Na rynku istnieje kilka rodzajów przewodów hydraulicznych. Obok tych standardowych, spotkać można wiele odmian i hybryd. Przewody hydrauliczne wysokociśnieniowe służą do transportowania cieczy pod ciśnieniem. Dla prawidłowego funkcjonowania muszą być pokryte grubą powłoką zewnętrzną. Ich podstawę stanowi syntetyczna guma, uodporniona na działanie oleju hydraulicznego i wzmocniona oplotem stalowym odpornym na rozciągania. Wąż wysokociśnieniowy zabezpieczony jest przed ścieraniem i oddziaływaniem temperatury. Przewody hydrauliczne niskociśnieniowe składają się z gumy syntetycznej, a warstwę wzmacniającą stanowi oplot tkaninowy. W przypadku przewodów ognioodpornych warstwę wewnętrzną stanowi guma syntetyczna olejoodporna. Jej powierzchnia to wysokiej wytrzymałości oplot stalowy, pokryty gumą syntetyczną, odporną na otarcia. Tego typu przewody stosuje się w górnictwie, pojazdach, silnikach oraz systemach zagrożonych ogniem. Przewody hydrauliczne wysokotemperaturowe zrobione są gumy syntetycznej, a ze względu na narażenie na skrajne temperatury,  wzmocnione są podwójnym oplotem z drutu stalowego. Pokrycie jest odporne na gorąco, ścieranie i działanie ozonu. Przewody hydrauliczne termoplastyczne znajdują zastosowanie w sterownikach, maszynach rolniczych oraz wózkach widłowych. Rurę tworzą elastomer poliestrowy lub poliamid. Rdzeń wzmocniony jest dwoma oplotami z aramidu.

Tylko sprawne przewody umożliwiają właściwe funkcjonowanie układu hydraulicznego. Decydując się na zakupy, wybierając firmę zaopatrzeniową lub usługową, warto sprawdzić, czy podaje ona nazwy producentów przewodów hydraulicznych. Daje to pewność, że produkt pochodzi ze sprawdzonego źródła.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.